kars kazı 2000-2200 gr arası

  |   0 yorum   |   Yorum Yap

  • 1.500,00TL

  • Vergiler Hariç: 1.500,00TL

Doğu yöresinde özellikle Kars ve Ardahan illerinin köylerinde aile bütçesine katkıda bulunmak amacıyla yetiştirilen kazlar meraların yeşil otlarını yiyerek, dağlardan eriyerek gelen kar sularını içerek büyürler. Gezip dolaştıkları ve doğal olarak beslendikleri için bu yörelerin kazları çok lezzetlidir. Büyük şehirlerde düzenlenen dayanışma gecelerinde vazgeçilmez bir menü oluşturan kaz etine rağbet her geçen gün artsa da kaz eti hala geleneksel olarak üretilen marjinal bir ürün olmaya devam etmektedir.

Ankara ve İstanbul ‘da Kaz eti lokantaları açılmaya ve Ülke insanı kaz etiyle tanışmaya başladı. Bu rağbetin artmaya başlamasıyla kaz etinin de tadının ve orjinalliğinin azalmasından endişe duyan Mağazamız gerçek Ardahan,Çıldır ve Kars kazını sizler için bulmayı amaçladı.Bunun için  Kaz palazlarının henüz yumurtadan çıkmadığı kuluçka aşamasında olduğu Mart sonu ve nisan ayında meraları zengin köylere giderek önceden kaz yetiştiricileriyle temasa geçti.

Kaz çobanlarının önce yeşil meralarda daha sonra biçilmiş  arpa ve buğday  tarlalarında otlatarak büyüttükleri kazlar ilk karın düşmesiyle kesilmekte, sakatatlarından arındırılmakta ve hijyenik koşullarda tuzsuz yada hafif tuzlu olarak derin dondurucularda saklanmaktadır. Bir kısmı da tuzlanarak güneşte kurutulmaktadır.

Damak tadı tercihine göre kimileri tarafından  kesilir kesilmez derin dondurucuda saklanan kazlar, kimileri tarafından ise güneşte kurutulmakta ve bu kaz etleri tercih edilmektedir. Ürünümüzün her iki çeşidi de lezzetli ve tadılmaya değerdir.Bu tamamen damak tadı ile ilgili bir seçimdir.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi