SARI YAĞ(ERİTİLMİŞ YAĞ)1 KG

  |   0 yorum   |   Yorum Yap

  • 340,00TL

  • Vergiler Hariç: 340,00TL
  • Satın almak için gerekli puan: 200

Bazı iddialara göre yağdaki kolesterol tereyağı eritildiğinde çıkan tortu ile birlikte atılır.Bu nedenle erimiş tereyağında kolesterol olmaz.
Kahvaltılık için ayranı alınmış yayla tereyağından Mağazamız üyelerine bir kolaylık sağladık yemeklerine hiç bir işlem yapmadan hemen katabilmeleri için özel olarak erittirdik,bu ürünü hemen yemeğinize katabilirsiniz.
Büyük kazanların altında yakılan ateşle oluşturulan yüksek ateş üzerine konularak iyice kızdırılmasının ardından tereyağları tahta kepçelerle kazanlara atılır ve su gibi kaynatılır. Fokurdamasına izin verilmeksizin karıştırılır, karıştırıldıkça ham tereyağının içerisinden çıkan sütten veya kremadan arta kalan tortular kazanın üst yüzeyindeki kenara doğru biriktikçe kevgirlerle alınıp atılır. Bu işleme devam edilirken, iyice berraklaşan ve adeta bir çiçek sarısı renginde sıvılaşan yağ çinko kazanlara veya cam şişelere doldurulur. Buradaki amaç yemeklik tereyağının ömrünü daha fazla uzatmak ve acılaşmasını geciktirmektir.
Çok eski zamanlardan beri ağır yayla koşullarında, teknolojik gereçlerin olmadığı dönemlerde Anadolu insanımızın yaratıcı zekası sayesinde,birçok et ve süt mamulünün uzun süre saklanabilmesi için birçok yöntem keşfedilmiştir. Bu yöntemlerden biri de yemeklik veya kahvaltılık tereyağlarının uzun süre saklanabilmesine yönelik olmuştur. Eskiden yaylalarda yapılan tereyağları yazın sıcağında tuzlanarak işkembelere basılır yada eritilerek kışlık dirlik olarak kilerlere yada soğuk patvallara konurdu. Bu gelenek Anadolu’da birçok köyde devam etmektedir.
Ancak erimiş tereyağı da kaliteli olmayan muadilleri gibi birçok şekilde üretilmektedir. Özellikle kaşar peyniri telemesinden elde edilen peynirin haşlanmasından sonra sıcak haşlama suyunun üzerindeki yağ katmanı da aynen sarı erimiş tereyağına benzemektedir. Kazan yağı olarak da adlandırılan bu yağ,tereyağı hakkında detaylı bilgi sahibi olmayanlar için yanıltıcı olabilmektedir. Bu hileye maruz kalmamak için lütfen güvendiğiniz yerden alışverişinizi yapınız. Sizlere güvenilir ürün sunmak için mağazamız tereyağı ile ilgili ürün açıklamalarında yazıldığı gibi birçok fedakarlıkla temin ettiği, bizzat kendisinin kontrolünde olan yayla tereyağından yaptığı ürünü sizlere ulaştırmaktadır. Yaylalarının çiçek özlerini ineklerin sütünden başka bir ürün yoluyla sizlerin beğenisine sunan mağazamızın mutluluğu sarı erimiş tereyağını sizlere sevdirebilmekten geçer.

 

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi